Gdzie, jak uczyć się rysunku do ikony?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości

Postprzez zephyr7 Wt, 17 lipca 2012, 21:36

Chciałbym zapytać, gdzie mogę znaleźć zestawienie proporcji niezbędnych do narysowania większości ikon? W miarę poprawnie potrafię narysować jedynie Chrystusa Pantokratora (z zamkniętą księgą, he, he :) i choć może moje rysunki nie powalają na kolana, to są mniej lub bardziej zgodne z kanonem i "regułami sztuki".

Chciałbym zacząć malować inne przedstawienia ikonograficzne, np. Matkę Boską z dzieciątkiem (głowa pochylona, 3/4) i poszukuję wykresu z proporcjami.

Nie lubię kopiować ikon przez kalkę, zawsze staram się przerysowywać te "poprawne".

Pytanie tylko, jak rozpoznać poprawny podlinnik? Jak uczyć się rysunku ikony tak, aby nie powielać i nie utrwalać błędów?
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Postprzez Jagoda Wt, 17 lipca 2012, 22:39

:hmm: Przecież kończyłeś kurs pisania ikon , tam powinieneś poznać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Postprzez olgaannahm Śr, 18 lipca 2012, 01:08

Ha, ha..teraz , po kursie dopiero zaczną się pytania... :-?
Ja czerpię inspiracje z albumów z ikonami i nie zastanawiam się aż tak nad kanonami. Maluję jak czuję zachowując podstawy..najlepiej będzie wiedziała Evagelia.. :hmm:
Avatar użytkownika
olgaannahm
..
1.

..
1.
 
Posty: 1415
Dołączył(a): Pt, 13 maja 2011, 00:41

Postprzez Evagelia Śr, 18 lipca 2012, 03:15

A to dobre pytanie. Choc rzeczywiscie, skoro byles na kursie to moze najlepiej mimo, ze juz po, to pytanie to skierowac do organizatorow?? Napewno odpowiedza.

zephyr7 napisał(a):Chciałbym zapytać, gdzie mogę znaleźć zestawienie proporcji niezbędnych do narysowania większości ikon?


Co kryje sie za terminem 'wiekszosc' ikon?? Czyli jakie konkretnie ikony masz na mysli?

zephyr7 napisał(a):W miarę poprawnie potrafię narysować jedynie Chrystusa Pantokratora (z zamkniętą księgą, he, he i choć może moje rysunki nie powalają na kolana, to są mniej lub bardziej zgodne z kanonem i "regułami sztuki". Chciałbym zacząć malować inne przedstawienia ikonograficzne, np. Matkę Boską z dzieciątkiem (głowa pochylona, 3/4) i poszukuję wykresu z proporcjami.


Proporcje sa te same w zakresie jednej szkoly, bez wzgledu na uklad. Nie wiem czy istnieje jakis konkretny wykres z proporcjami, ani jak mialoby to wygladac. Ciekawi mnie tez ile wiesz o kanonie, co wg. Ciebie go stanowi. Jest to kluczowe do udzielenia Ci odpowiedzi bardziej wyczerpujacej :)
Najbardziej ogolny opis rysunku znajduje sie w Hermenei, ale trzeba do niego podejsc z dystansem, bowiem sama Hermeneia stara sie opisac technike/technologie (jak kto woli) Panselinosa, ktory byl przedstawicielem szkoly macedonskiej, natomiast opis rysunku odbiega od sposobu wyznaczania go przez opisywanego mistrza. Trzeba ten opis wziac na dystans i analizowac w kontekscie konkretnych ikon. Daje on najogolniejsze pojecie jak to wyglada. Ale nie trzymalabym sie go zbytnio, bo to nie jest najlepszy wyznacznik, z calym szacunkiem dla Dionizjusza :)

zephyr7 napisał(a):Nie lubię kopiować ikon przez kalkę, zawsze staram się przerysowywać te "poprawne".Pytanie tylko, jak rozpoznać poprawny podlinnik? Jak uczyć się rysunku ikony tak, aby nie powielać i nie utrwalać błędów?


:ok: Prawidlowo robisz :) Tyle, ze no wlasnie, skad wiedziec, ze to co przerysowywujesz jest poprawne?
Pytasz o dwie rozne rzeczy w swoim ostatnim pytaniu.
Mianowicie podlinnik i rysunek ikony to odrebne zagadnienia. Podlinniki istnialy tylko na Rusi, nie wystepowaly na zadnym innym terenie. Byly to gotowe wzory. W dzisiejszych czasach wystepuje tendencja do generalizacji, skoro na Rusi popularne byly podlinniki, to kazda ikone mozna skopiowac i bedzie to poprawne. A to nie tak.
Podlinniki dalej sa do znalezienie w rosyjskiej literaturze i na rosyjskich stronach internetowych. Nie wiem na ile sa bogate we wzory, nigdy sie aktualnymi rosyjskimi podlinnikami szerzej nie interesowalam. Mozna jedynie wnioskowac, ze skoro sa udostepniane jako podlinniki, to powinny byc poprawne.

Co do nauki rysunku.. mi osobiscie ciezko na to pytanie udzielic krotkiej odpowiedzi, troche sie go juz ucze, a tyle mam jeszcze pytan.. i tyle jeszcze nauki przed soba..
To jest tak.. zasady to 'szkielet', ktory ubierasz tak, aby przyjal wyglad oddajacy podobienstwo Swietych i innych przedstawien.. Np. bedziesz chcial namalowac ikone Swietego z w miare wspolczesnych lat, gdy znane jest jego zdjecie, ale ikona jeszcze nie istnieje. Znajomosc zasad zagwarantuje Ci namalowanie poprawnej ikony. Skoro bedziesz potrafil poradzic sobie z takim zadaniem to rysowanie istniejacych ikon, gdzie masz punkt odniesienie nie powinno stanowic problemu. Bledow sila rzeczy nie bedziesz powielac kiedy bedziesz znac kanony.

Po czym poznac, ze ikona jest poprawna, albo jej zdjecie? Najlepiej spojrzec na aureole i ocenic na ile ta jest znieksztalcona, to sie tyczy przeklamywania przez zdjecie. Z ocena poprawnosci tego co przedstawia moze byc problem. Tutaj generalnie trzeba juz miec jakies pojecie o rysunku i technice malarskiej. Najlepiej dlatego zawsze siegac po oryginaly, a nie ikony na nich wzorowane. Tylko, ze z oryginalami to tez jest tak, ze zazwyczaj sa bardzo stare i czesciowo zmienione przez czas. Cos sie wytrze, cos zmieni kolor, cos brakuje.. i wtedy znowu, zeby to zrekonstruowac trzeba miec pojecie o kanonach.. :/ Zawsze tez mozesz zapytac kogos czy interesujaca Ciebie ikona jest poprawna :)

Moja propozycja jest taka - rozejrzyj sie wsrod roznych szkol ikonograficznych, tych popularnych w Rosji jak i po za nia. Najlepiej sugerowac sie iloscia dostepnych materialow (tych nigdy nie ma za wiele ;]), dobrych fotografii konkretnej szkoly. Im wiecej ikon z zakresu jednej, szczegolnej szkoly tym lepiej. Wtedy w razie watpiwosci lepiej samemu dojsc prawdy analizujac podobne przedstawienia, latwiej tez samemu studiowac rysunek. Zawez grono interesujacych Cie szkol i wybierz na poczatek jedna. Dobrze by bylo gdybys mogl miec wsparcie w jakims nauczycielu, ktory pomoze i bedzie mogl wytykac Ci bledy, bo to niemozliwe, zwlaszcza na poczatku samemu wszystko zauwazyc. No i pozniej po prostu rysuj. Staraj sie nie skakac z jednego stylu ikonograficznego na drugi, a jeszcze pozniej na inny. Bo pojawi sie zbyt duzo niescislosci. Szkoly pomiedzy soba sie roznia. Nie ma chyba czegos takiego jak jeden, ogolny styl. Ale juz opanowanie dobrze jednego stylu pozwoli Ci poznac roznice w innych szkolach, bedziesz potrafil ocenic jak tam funkcjonuje rysunek, bez wzgledu na to czy szkola bedzie ruska, grecka czy jeszcze inna.
Ponadto nie tylko rysunek jest przypisany do stylu, ale i czesc malarska. W roznych szkolach, roznie sie maluje, roznia sie barwy, techniki itd. Dlatego najlepiej na poczatek skupic sie na poznaniu jednej szkoly, zeby nie mieszac wszystkiego w jednej ikonie, bo roznie wtedy moze byc z poprawnoscia :)

Jezeli znasz jezyk rosyjski to polecam Ci tez obejrzec filmiki viewtopic.php?f=81&t=1390 i viewtopic.php?f=81&t=1389
To sa prowadzone zajecia przez Pana Kordisa. Czlowieka, ktory w naszych czasach chyba ma najwieksza wiedze dotyczaca ikonografii, z cala swiadomoscia roznorodnosci szkol, wsparta znajomoscia teologii i historii Kosciola, a takze wlasnymi badaniami. To prawdopodobnie najlepsze co moze byc w ogole dostepne bezplatnie i platnie dotyczace wprowadzenia do rysunku.

yhy.. znowu taka dluga odpowiedz mi wyszla :/ ale mam nadzieje, ze cos to pomoze...
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40


cron