Malowanie ikony temperą

opisy, problemy, pytania

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości

Postprzez Beata Śr, 1 lutego 2012, 21:38

Evagelia napisał(a): I bardzo wiele się biedziłam nad nią, bo z reguły nie maluje się ikon na złocie prawie nigdy. W każdym razie to bardzo niespotykane.

Ostatecznie można też zabezpieczyć złoto jakimś werniksem, który nie jest do wykończenia dzieła, tak by dało się na nim malować, ale na werniksach się nie znam, więc nie doradze.


Nie znam się na ikonach, ale często oglądając widziałam właśnie malowane w całości na złocie. Podobno częściej stosuje się złoto tylko miejscami tylko ze względu na oszczędność.

Do zabezpieczenia służy szelak. Służy jako werniks wykańczający do złota jak również przy malowaniu w całości na złocie izoluje złoto od bezpośredniego kontaktu z nim, dzięki czemu złoto nie zmienia koloru w kontakcie z farbami wodnymi lub olejnymi. Ale to tylko wyczytana teoria, nie przetestowana osobiście ;) Robiłam tym sposobem jedynie baletnicę akrylami a nie ikony. Akryl i złoto jak na razie wyglądają jak w chwili malowania.
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez Evagelia Śr, 1 lutego 2012, 23:04

Brawo! Nawet nie wiesz jak Ci dziękuję za tą odpowiedź. Od jakiegoś czasu staram się znaleźć polski odpowiednik greckiego słowa γομαλακα [gomalaka] i tłumaczyłam to na najróżniejsze sposoby i nie udało mi się nigdzie znaleźć jak to się po polsku nazywa i dokładnie teraz po opisie sprawdzając widzę, że o szelak mi chodzi! Dziękuję, bardzo dziękuję, za wspomnienie go tutaj :-* :-* :-*
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez olgaannahm Cz, 2 lutego 2012, 00:49

Beatko, czy dobrze zrozumiałam - na złoto położyłaś szelak i potem malowałaś akrylami?
A akryle nie pokryją złota bez podkłądu z szelaku ? Mało maluję akrylami, dopiero je poznaje - bo raz bardzo mi się podobają, a kiedy indziej doprowadzają mnie do wściekłości... :o
Avatar użytkownika
olgaannahm
..
1.

..
1.
 
Posty: 1415
Dołączył(a): Pt, 13 maja 2011, 00:41

Postprzez Beata Cz, 2 lutego 2012, 14:21

olgaannahm napisał(a):Beatko, czy dobrze zrozumiałam - na złoto położyłaś szelak i potem malowałaś akrylami?
A akryle nie pokryją złota bez podkłądu z szelaku ?


Tak na złoto położyłam szelak i dopiero malowałam. Akryl grubiej kładziony świetnie kryje, ale ja chciałam aby miejscami prześwitywało złoto i kładłam akryl warstwami bardzo rozwodniony, jak laserunki. Gdybym nie pokryła szelakiem po jakimś czasie przebijające rzez farbę złoto zmieni kolor. Kładąc farbę grubiej zakryje się złoto i w takim przypadku bez sensu je kłaść i marnować skoro i tak jest zasłonięte ;)
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez Kass Pn, 6 lutego 2012, 20:47

Dziewczyny, jak byłam w Szkole na Podlasiu, gdzie powstają ikony - padło stwierdzenie, że ikony się pisze...
Takie też sformułowanie używała jedna z osób, która nas oprowadzała po salach tej Szkoły. Placówka ta prowadzi letnie kursy pisania ikon dla miłośników tej sztuki. Taki kurs z zakwaterowaniem, jedzeniem i zajęciami artystycznymi kosztuje ok. 800-900 zł./cena 2010r./. Ciekawostką jest fakt, że nowo powstałe ikony nie są "postarzane".Uczennice posługują się pędzelkami wykonywanymi z włosia wiewiórki/ gatunek występujący tylko w jednym miejscu, w Rosji/.Każda osoba występująca na ikonie ma swoje miejsce w hierarchii wyznania prawosławnego, a jest to oznaczone kolorem jej szaty.Podobnie - gest ułożenia rąk.
Bardzo ciekawa była to wycieczka. Polecam, odwiedziny Podlasia. Inny klimat, spokój i wspaniała muzyka sakralna.. :)
Kass
.

.
 
Posty: 47
Dołączył(a): Pt, 2 grudnia 2011, 21:55

Postprzez olgaannahm Pn, 6 lutego 2012, 23:47

Kass, jak cię interesuje ten temat - to poszperaj w dziale -o ikonografi. Evagelia pisała tam o pisaniu/malowaniu ikon.
Wiesz, to temat złożony, moda na ikony nastała , określenie - pisanie ikon - ładnie brzmi.. A w rezultacie chodzi o podejście do ikon osób tworzących je. O skupienie, może modlitwę, o oddanie siebie w tworzącą się ikonę....
Wiele pracowni ikon dopisuje sobie całą ideologię związaną z ikonami, a w rzeczywistości chodzi o biznes. Powstają piękne ikony, ale bez duszy... :(
Ja już mam deski pogruntowane, ale nie jestem jeszcze gotowa na następną.... :-*
Avatar użytkownika
olgaannahm
..
1.

..
1.
 
Posty: 1415
Dołączył(a): Pt, 13 maja 2011, 00:41

Postprzez Homer Wt, 7 lutego 2012, 00:02

olgaannahm napisał(a): może modlitwę, o oddanie siebie w tworzącą się ikonę....


o modlitwę na pewno jeśli to ma być ikona, a nie portret i chce się być uczciwym. (Można upiec bułki w domowym piekarniku ale czy od razu możemy nazwać siebie piekarzem, albo czy te nasze wypieki będą jak te ze sklepu?) ;) Z tym oddawaniem siebie to dość trudno bo tak jak Ev już pisała tam nie za bardzo jest na to miejsce :)
Avatar użytkownika
Homer
 
Posty: 348
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:32

Postprzez Jagoda Wt, 7 lutego 2012, 01:49

Homer napisał(a): (Można upiec bułki w domowym piekarniku ale czy od razu możemy nazwać siebie piekarzem, albo czy te nasze wypieki będą jak te ze sklepu?


....bułki będą lepsze jak ze sklepu... ;)
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Postprzez Indygo Wt, 7 lutego 2012, 10:23

Homer napisał(a): Można upiec bułki w domowym piekarniku ale czy od razu możemy nazwać siebie piekarzem, albo czy te nasze wypieki będą jak te ze sklepu?

Jagoda napisał(a):
....bułki będą lepsze jak ze sklepu... ;)


bułki z pewnością będą lepsze :D a ikony już niekoniecznie
Indygo
 

Postprzez Jagoda Wt, 7 lutego 2012, 12:01

Indygo napisał(a):bułki z pewnością będą lepsze :D a ikony już niekoniecznie[/color]


...tylko o bułkach pisałam ....Indygo.... ;)
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Poprzednia stronaNastępna strona

cron