Malowanie ikony temperą

opisy, problemy, pytania

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości

Postprzez muszka111 Wt, 3 stycznia 2012, 16:30

Od dawna mam u siebie na blogu filmiki z malowaniem ikony...
wkleję dla tych, którzy lubią patrzeć jak ktoś maluje...ja lubię...

cz. 1 http://youtu.be/K5QGHJPeih0
cz.2 http://youtu.be/I-6NvjhinJw
cz.3 http://youtu.be/epbWsScE2Rg
cz.4 http://youtu.be/CPjnWdwdbR0
cz.5 http://youtu.be/_i-kGxBrDgg
Avatar użytkownika
muszka111
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 1832
Dołączył(a): Cz, 17 grudnia 2009, 03:13

Postprzez olgaannahm So, 7 stycznia 2012, 16:23

A co myślicie o pigmentach złotych od Kremera? Ma dużą gamę, a słyszałam, że nie są trwałe , a wyglądają bardzo ładnie..
Evagelia - a Ty jakie pigmenty stosujesz?
Avatar użytkownika
olgaannahm
..
1.

..
1.
 
Posty: 1415
Dołączył(a): Pt, 13 maja 2011, 00:41

Postprzez Evagelia So, 7 stycznia 2012, 17:24

A nie lepiej po prostu rozpuścić złoto np. gumą arabską?? Ja nie stosuje pigmentów złotych. :) A w jakim sensie nie są trwałe te ich pigmenty? po zawerniksowaniu ikony coś się z nimi dzieje??
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez olgaannahm N, 8 stycznia 2012, 02:08

Podobno po roku śniedzieją, nie wiem bo ja dopiero ich zaczęłam używać , wyglądają pięknie..
A złota na razie nie używam, tylko szlagmetal. Na razie na pewno nie będę w złoto " inwestować"...
Avatar użytkownika
olgaannahm
..
1.

..
1.
 
Posty: 1415
Dołączył(a): Pt, 13 maja 2011, 00:41

Postprzez Evagelia N, 8 stycznia 2012, 17:02

no to niestety Ci nie pomogę, powiem tyle , ze staralam się rozpuścić szlagmetal, tak by można było nim malować, ale jeszcze mi się to nie udalo. Uniwersalna guma arabska w jego wypadku niestety nie działa :D Chociaż złoto nie jest aż tak drogie. Daj znać co wykombinujesz. Zawsze mozesz malować cala ikone na zloceniu (tyle, ze nie tempera) i zostawiac niezamalowane miejsca by zlocilo sie i w srodku ikony ;) Bedzie troche inna, ale efekt piekny :)
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez olgaannahm N, 8 stycznia 2012, 17:34

Niesamowity pomysł, a czym wtedy malować - olejami?
Mam ochotę spróbować.. :hmm:
Avatar użytkownika
olgaannahm
..
1.

..
1.
 
Posty: 1415
Dołączył(a): Pt, 13 maja 2011, 00:41

Postprzez Evagelia N, 8 stycznia 2012, 18:04

Ja właśnie maluję ikonę, która częściowo jest malowana na złocie, stąd pomysł dla Ciebie :). Tzn. szaty Chrystusa tylko. I bardzo wiele się biedziłam nad nią, bo z reguły nie maluje się ikon na złocie prawie nigdy. W każdym razie to bardzo niespotykane. Sposobów jest kilka. O ile jest to prawdziwe złoto to można całość przetrzeć wodą utlenioną i wtedy ponoć łatwo się maluje temperami. Szlagmetalu nie można przecierać wodą utlenioną bo ta je niszczy. Dawni ikonografowie przecierali złoto białkiem jajka. To tworzy powłokę, na której można malować nawet temperami.
Z pewnością można olejami malować na bezposrednio na szlagmetalu, ale myślę też, że i tempery z dodatkiem odrobiny oleju lnianego w medium powinny dać radę . W ten sposób się maluje litery na złocie, więc teoretycznie całość też powinna być możliwa do namalowania w ten sposób, ale nie próbowałam więc nie wiem. Próbowałam za to przetrzeć jajkiem szlagmetal i na tym malować normalnie temperami i się dało.

Ostatecznie można też zabezpieczyć złoto jakimś werniksem, który nie jest do wykończenia dzieła, tak by dało się na nim malować, ale na werniksach się nie znam, więc nie doradze.
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez olgaannahm Wt, 10 stycznia 2012, 02:42

Eva, jak należy rozpuścić to złoto?
A puder złoty - to samemu się robi?
Avatar użytkownika
olgaannahm
..
1.

..
1.
 
Posty: 1415
Dołączył(a): Pt, 13 maja 2011, 00:41

Postprzez Evagelia Pt, 27 stycznia 2012, 20:32

Hermeneja podaje, że jednym ze sposobów rozpuszczenia złota jest jego połączenie z gumą arabską.

Do fajansowej miseczki należy włożyć odrobinę złota z płynną gumą arabską o gęstości miodu. Rozcierać je palcem, aż się rozdrobni. Obmyć palec wodą nad miseczką, dolać wody do pełności i odstawi ćnaczynie, aż złoto osiądzie. Następnie odsączyć wodę i na nowo dolać wodę jeden/dwa razy, aż złoto się dobrze oczyści. Po tym przelać te złoto do naczynia do malowania, dolać do niego odrobinę gumy i tym malować :)

Co do pudru.. nie wiem na temat pudru nic, jakoś nigdy mnie to nie interesowało, ale zapewne można kupić gotowy, a jak nie to też pewnie są jakieś metody sproszkowania złota. Ale tutaj nie pomogę. A na co Ci puder złoty?
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez olgaannahm So, 28 stycznia 2012, 01:18

Nie wiem na co ..i czy ..potrzebny mi puder złoty.. byłam ciekawa, bo słyszałam o nim.
Dzięki za przepis na rozpuszczenie złota. Spróbuję... :)
Avatar użytkownika
olgaannahm
..
1.

..
1.
 
Posty: 1415
Dołączył(a): Pt, 13 maja 2011, 00:41

Następna strona