Talens 114 - dziwny efekt

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

Postprzez Marcin Śr, 17 grudnia 2014, 20:59

Ostatnio wypróbowałem werniks Talens 114 do zawerniksowania ikony w technice tempery jajowej, niestety ku mojemu zdziwieniu po kilku dniach w niektórych, w dość charakterystycznych miejscach (partie cielesne) pojawił się delikatny efekt brokatu. :) Widoczny patrząc na ikonę pod kątem.

Czy może to być spowodowane zbyt szybkim werniksowaniem? Może troszeczkę się pospieszyłem
Czy to zniknie po jakimś czasie z ikony?

proszę o wskazówkę :)
Marcin
 
Posty: 23
Dołączył(a): N, 7 grudnia 2014, 18:26

Postprzez zephyr7 Śr, 17 grudnia 2014, 21:14

A nie werniksowałeś przypadkiem pędzlem, którym czyściłeś nadmiar złota?

Najczęściej taki "brokat" zostaje na pędzelku po ściąganiu lub polerowaniu złota...
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Postprzez Beata Śr, 17 grudnia 2014, 21:58

Efekt brokatu? :hmm: Jak brokat to tylko drobinki złota na pędzlu...to o czym napisał Zephyr.

Od paru lat stosuję ten werniks i nigdy nie miałam z nim żadnych problemów ale nigdy nie nakładałam na temperę jajową. Używam tylko do akryli i olejnych. Nie wiem czy ten werniks nadaje się do temper do których zalecana jest olifa niektórzy stosują oleje twardo-schnące lub szelak.

Zbyt krótki czas jak najbardziej może być przyczyną problemów zaleca się werniksowanie po roku.

Sam werniks jak wspomniałam wcześniej mnie nie przysporzył żadnych problemów ale słyszałam o problemach w postaci "płakania" werniksu. Spowodowane to jest nakładaniem lakieru w zbyt chłodnych lub wilgotnych miejscach. Werniks potrzebuje ciepłego i suchego pomieszczenia w innych warunkach ma prawo skraplać się. Efekt do usunięcia jedynie poprzez ściągnięcie werniksu, samo nie zejdzie/zniknie ;) Najlepiej zabezpieczać latem. Można zrobić to na podwórku a jeśli w pracowni/mieszkaniu to mamy możliwość dobrego wywietrzenia pomieszczeń (bez chłodu który mu nie służy a nam opary) lub nawet ewakuacji na kilka godzin ;)

Edit: Nie wiem czy robiłeś złocenia i jakie masz doświadczenie... Na początku można popełnić kilka błędów.
Przyszły mi do głowy jeszcze inne przyczyny… Jeśli, to wygląda typowo jak brokat to zatopione zostały w werniksie drobinki złota.
1. Opcja z zanieczyszczonym drobinkami złota pędzlem.(Wcześniej wspomniana przez Zephyra)
2. Złote elementy nie zostały zabezpieczone szelakiem.
3. Niedoczyszczona powierzchnia ikony z drobinek złota.
We wszystkich trzech opcjach jest dobra wiadomość. Drobinki złota przestaną błyszczeć. Jest też zła wszystko, co błyszczało i miało kontakt z tym werniksem będzie czarne.
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez Marcin Cz, 18 grudnia 2014, 21:41

Pozwoliłem sobie zamieścić zdjęcia problemu, który wystąpił. Nie złociłem akurat tej ikony i problem też wystąpił.

Jak patrzy się z frontu - nic nie widać, ale już troszkę pod kątem jakby efekt brokatu w niektórych miejscach ale może źle to określam.

DSC01486.JPG


DSC01480.JPG


DSC01485.JPG
Marcin
 
Posty: 23
Dołączył(a): N, 7 grudnia 2014, 18:26

Postprzez muszka111 Pt, 19 grudnia 2014, 03:02

Według mnie to wygląda na efekt oddychania nie wyschniętej tempery jajowej pod lakierem...ale ja nie używałam tego werniksu do tempery jajowej...używam oleju twardoschnącego i werniksuję nim ikonę po 3-5 dniach po namalowaniu...
a czy to zejdzie ten brokat to nie wiem...niestety nie umiem pomóc... :)
Avatar użytkownika
muszka111
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 1832
Dołączył(a): Cz, 17 grudnia 2009, 03:13

Postprzez Beata So, 20 grudnia 2014, 12:08

Określiłabym ten efekt, jako oszronienie. Powstały kryształki lakieru/spękania. Spowodowane to jest problemem z schnięciem lakieru. Tu zmiany powstały w miejscach, które były malowane wielowarstwowo a także przy użyciu jasnych pigmentów, które dłużej schną. Tak jak napisała Muszka, zapewne tempera jeszcze dobrze nie wyschła.

Taki efekt występuje też, gdy werniksujemy kilka razy i poprzednia warstwa lakieru nie wyschnie dobrze. Lakier wysycha od strony zewnętrznej ku środkowi(ta część potrzebuje najwięcej czasu na wyschnięcie). Tak samo partie ciemniejsze wyschną szybciej niż jaśniejsze. Drugie werniksowanie tym lakierem przeprowadzam nie wcześniej niż po 48 godzinach leżakowania w ciepłym i suchym pomieszczeniu, ale tak jak wspominałam w poprzednim poście nie stosuję tego lakieru do tempery tylko olei i akryli.

Chyba jedyne wyjście usunąć werniks, ale na tym nie znam się, więc nie pomogę. O ile dobrze pamiętam ten werniks jest syntetyczny i potrzebuje jakiś specjalnych rozpuszczalników, ale pamięć może mnie zawodzić ;) .
Edit: A jednak pamięć zawodzi :) Sprawdziłam...nie są alkidowe tylko na żywicy akrylowej ;)
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez Marcin So, 20 grudnia 2014, 17:48

Dziękuję Wam serdecznie za wszystkie wskazówki.
Chyba problem się wyjaśnił. Faktycznie kolejne werniksowanie było po 24godzinach a nie po 48. Nie wiedziałem, że tyle trzeba odczekać. Dobrze, że mi to uświadomiliście.

Zawerniksuję jeszcze kilka razy i może te minispękania znikną przez pokrycie :)

Jest Wam wdzięczny!
Marcin
 
Posty: 23
Dołączył(a): N, 7 grudnia 2014, 18:26

Postprzez zephyr7 N, 21 grudnia 2014, 16:03

Nie ma co przesadzać z werniksowaniem, tym bardziej że po talensie mogą pojawić się po pewnym czasie bardziej matowe miejsca. Czasami ten werniks potrafi nawet "zaparować" z drugiej strony.

Jest jeszcze jeden trik: ten werniks można LEKKO - jeszcze raz - LEKKO podsuszyć suszarką po nałożeniu, ew. można podgrzać deskę. Schnie wtedy dużo szybciej. bez żadnych przykrych niespodzianek. Jest to istotne szczególnie dla tych, którzy mają w mieszkaniu dużo kurzu :D:D:D

tudzież psa :)

lub kota :)
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Postprzez Magdalena Sciezynska N, 21 grudnia 2014, 16:12

a co ma wspólnego , pies czy kot? ja mam Sphinxy
Avatar użytkownika
Magdalena Sciezynska
.
...
1.
2.
1..

.
...
1.
2.
1..
 
Posty: 5051
Dołączył(a): So, 24 października 2009, 23:51

Postprzez Marcin N, 21 grudnia 2014, 16:56

Zephyr7, suszarka to narzędzie stale obecne przy stanowisku gdzie piszę ikony :) choć mam trochę wyrzuty sumienia po jego zastosowaniu. Choć np. doskonale sprawdza się przy pokrywaniu szlagmetalu szelakiem. Dzięki suszarce nie zostają paskudne białe smugi.
Marcin
 
Posty: 23
Dołączył(a): N, 7 grudnia 2014, 18:26

Następna strona

cron