Sprawdzone samouczki do pisania ikon krok po kroku

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

Postprzez Jacek Śr, 5 września 2012, 00:29

...
Ostatnio edytowano So, 13 lipca 2013, 09:58 przez Jacek, łącznie edytowano 2 razy
Jacek
 
Posty: 18
Dołączył(a): Wt, 4 września 2012, 21:25

Postprzez zephyr7 Śr, 5 września 2012, 10:09

Dodam tylko, że po pierwszym kursie najlepszy jest kolejny kurs :)

"Techniki malowania ikon" to jakieś nieporozumienie. Jedynie mieszanki kolorystyczne mają ciekawe. Gruntowanie na żelatynie - porażka. Nie na naszej, w każdym razie.

Jest sporo książek, np. "Brush with God", dostępnych na Amazonie. Koszty przesyłki są jednak na tyle duże, że bardziej opłaca się zamówić w jakiejś księgarni sprowadzającej książki zza granicy...

Czy to nie ironia? Podobnie jak kiedyś Polska była zaściankiem jeśli chodzi o malowanie ikon, tak została nim do dziś.....
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Postprzez Jagoda Śr, 5 września 2012, 16:50

zephyr7 napisał(a):
Czy to nie ironia? Podobnie jak kiedyś Polska była zaściankiem jeśli chodzi o malowanie ikon, tak została nim do dziś.....


...to Szanowny ARTYSTA słabo zorientowany w tym temacie :hmm:
pewnie lepsza Grecja ze swoją słynną "fabryką ikon" ...oj ludziska , cudze chwalicie, swego nie znacie ....
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Postprzez zephyr7 Śr, 5 września 2012, 16:53

Nie ma sensu odpowiadać :)
Ostatnio edytowano Śr, 5 września 2012, 18:23 przez zephyr7, łącznie edytowano 1 raz
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Postprzez Beata Śr, 5 września 2012, 18:02

zephyr7 napisał(a):
"Techniki malowania ikon" to jakieś nieporozumienie. Jedynie mieszanki kolorystyczne mają ciekawe. Gruntowanie na żelatynie - porażka. Nie na naszej, w każdym razie.


Dla kogoś kto ma doświadczenie pewnie porażka, natomiast dla takiego laika jaki ja który dopiero przymierza się do napisania/malowania pierwszej ikony sadzę że wystarczająca. Przybliża proces powstawania ikony i jej tradycję. Opisy są jasne, przeczytałam ze zrozumieniem :D Co do technik to bez wątpienia będą się różnić wszak autor pochodzi z Londynu a jak wiadomo w różnych szkołach na świecie stosowano i stosuje się odmienne składniki. Jedni wolą żelatynę inni klej perełkowy a jeszcze inni króliczy. Mnie ta żelatyna nie przekonała z obawy na różne sztuczne domieszki/wypełniacze które może zawierać. Dlatego rozważam klej perełkowy lub króliczy. Tak samo medium do tempery jajecznej podane w książce to woda, ja rozważam ocet lub wino. Tak więc książka to jedno a wybór mediów to drugie ;) Potem przychodzi czas na naukę i zbieranie doświadczenia tego praktycznego ;) Ja jestem na etapie czytania, zbierania składników i rzeczy niezbędnych do stworzenia ikony więc najgorsze dopiero przede mną i już się boję :lol: Tak przy okazji klej perełkowy lub króliczy śmierdzą? Gdzieś obiło mi się o uszy że nieciekawy zapach...Czy to prawda?
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez MPietak Śr, 5 września 2012, 18:16

Beata napisał(a):Tak przy okazji klej perełkowy lub króliczy śmierdzą? Gdzieś obiło mi się o uszy że nieciekawy zapach...Czy to prawda?

na tematy pisania Ikon nie mówie bo nie mam pojęcia ale co tyczy zapachu kleju ,powiem tak co jednym smierdzi innym jest obojetne.Kobiety w pewnym wieku mają wyostrzone powonienie i faktycznie moze im smierdzieć i to nie tylko klej. :D :lol: Przy grzaniu ma niedookreslony zapach ale czy śmierdzi ?? to indywidualna wrażliwość na zapach podpowie .Nie przesadzał bym ;)
Avatar użytkownika
MPietak
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 4203
Dołączył(a): Cz, 7 stycznia 2010, 15:08

Postprzez zephyr7 Śr, 5 września 2012, 18:34

Beatko, tutaj na forum ludzie udzielają naprawdę fajnych rad. Żelatyna dostępna w Polsce strasznie się popsuła i wielu uważa, że nie nadaje się do sporządzania gruntu.

Farbkę, którą w miarę fajnie maluje się początkującemu najprościej zrobić w stosunku 1/4 - z białym winem (gronowe, wytrawne) Zapach w pracowni nie do pobicia!

Pigmenty - na sztuki, albo zestaw rocznicowy z Kremera

a samouczki masz tutaj:
http://www.youtube.com/watch?v=KpxuC3tCM0o
i tutaj:
http://www.youtube.com/watch?v=ACEr5x5c ... ure=fvwrel

Uważne przejrzenie tych krótkich filmików da Ci więcej, niż przeczytanie książki!
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Postprzez Jagoda Śr, 5 września 2012, 20:12

zephyr7 napisał(a):Nie ma sensu odpowiadać :)


:hmm: ...nie oczekiwałam odpowiedzi.
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Postprzez Jacek Śr, 5 września 2012, 22:32

...
Jacek
 
Posty: 18
Dołączył(a): Wt, 4 września 2012, 21:25