Wystawa prac dyplomowych ASP 2014 w Pajacu Sztuki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości

Postprzez zephyr7 Pt, 20 czerwca 2014, 20:59

Witajcie, Kochani! Chciałbym się pożalić w związku z odwiedzeniem kolejnej wystawy w krakowskim Pałacu Sztuki. Ekspozycja przedstawiała prace dyplomowe krakowskiego ASP z zakresu malarstwa i designu, fotografii i innych rodzajów sztuk, na których zupełnie się nie znam.

Cena biletu wyniosła 10zł, to dużo, bo za Gierymskiego płaciłem 14zł.

Przekraczając próg galerii zastanawiałem się, czy krakowscy "dyplomowcy" stoją jakościowo tylko o 4 złote niżej od Gierymskiego?

Co mogę napisać o tej wystawie? Tragedia i żenada. Prace szare. bure i ponure. Rozwalone głowy i kobiety w wannie. Nie wiem, czy to przez zestawienie eksponatów, ale nie znalazłem obrazu, który by mnie w jakikolwiek sposób zachwycił, albo chociaż poruszył.

Mam wrażenie, że z naszą sztuką dzieje się źle, a z tą, którą oglądałem: bardzo źle.

---

W piwnicach "Pałacu" prezentowane place absolwentów liceum plastycznego. Część z nich stała poziomem dużo wyżej, niż prace "dyplomowców". Zastanawiam się, czy to dlatego nie zapalono tam światła i większość obrazów musiałem podziwiać w półmroku?

A może wymagam zbyt wiele? Przecież za 10zł to można "se" kupić "dwajścia" deko szynki...

Pewnie zbyt wiele wymagam....

Ech... Niech mnie ktoś przytuli!
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Postprzez muszka111 So, 21 czerwca 2014, 00:01

Zephyrku przytulam Cię...do serca... :-*
Avatar użytkownika
muszka111
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 1832
Dołączył(a): Cz, 17 grudnia 2009, 03:13

Postprzez zephyr7 So, 21 czerwca 2014, 07:31

Och :D Dziękuję, Muszko! :D
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Postprzez MPietak So, 21 czerwca 2014, 09:02

zephyr a może twoja frustracja wynikała po prostu z powodu tego jak napisałeś ,ze oglądałeś sztukę której nie rozumiesz i na której jak mówisz się nie znasz .Nie przytulę Cie jak Muszka której serducho jest wielkie ale podpowiem byś odwiedzał w przyszłości wystawy ciekawsze ;) :D
Avatar użytkownika
MPietak
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 4203
Dołączył(a): Cz, 7 stycznia 2010, 15:08

Postprzez zephyr7 So, 21 czerwca 2014, 09:30

Coś w tym jest - może zatrzymałem się w rozwoju na sztuce końca XIXw?

Ale nie: Nowosielski, Żuławski, Cybis... Do tego żyjący, współcześni genialni polscy graficy i ilustratorzy - jest w czym wybierać.

Nie rozumiem sztuki, która budzi wstręt i poczucie niesmaku - nie rozumiem obrazu, gdzie głównym motywem jest obwisła farba, wyglądająca jak zaschnięta kupa.

Ani obrazów z rozkwaszoną głową.

https://www.facebook.com/events/482564801889120/?fref=ts

Najsmutniejsze jest to że tyle ludzi zachwyca się takim... No właśnie, nazwijcie sami.

Te prace nie są ani odważne, ani dobre warsztatowo, są po prostu kiepskie. Tak kiepskie, że aż żal d... ściska.

Widziałem jak malowali m.in. młody Picasso, Matisse, Derain - w tych pierwszych, często niedopracowanych dziełach było COŚ, była ta "iskra", której brakuje dzisiejszym artystom.

Chodząc po sali i widząc arcydzieła w rodzaju różowego śpiwora i krzeseł jak do porodu - miałem wrażenie, że sztuka rzeczywiście umarła - i że jedne zdegenerowane umysły degenerują kolejne.

Miejmy nadzieję, że wraz ze wzrostem poziomu życia, oczekiwań klasy średniej i świadomości kulturalnej - taka "twórczość" po prostu zniknie.
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Postprzez Krakusia So, 21 czerwca 2014, 10:13

Czyżbyś nie dostrzegł warsztatu K. Gruszeckiej? Dla mnie ona to wieeelki talent.

p/s
Do "Pałacu Sztuki" najlepiej chodzić na wernisaże, wtedy wstęp jest bezpłatny. Poza tym dniem każde tam wejście na wystawy jest niestety płatne.
Krakusia
3...
2.
3..

3...
2.
3..
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Śr, 28 października 2009, 19:08
Lokalizacja: Kraków

Postprzez zephyr7 So, 21 czerwca 2014, 15:11

Przyznam, że mi umknęło. Czy to te duże obrazy z czarnym wzorkiem?

Prace tej artystki miałem przyjemność oglądać przy innej okazji - podobały mi się.

Jak wspomniałem, być może to przez zestawienie eksponatów - nie wiem.
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44