Problem z płótnem

tu pomagamy sobie wzajemnie

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 25 gości

Postprzez krolik Wt, 21 czerwca 2022, 17:41

Dzień dobry wszystkim.
Nie wiem czy to dobry dział, ale skoro porady i pytania to sprobuje tutaj.
Mam taki problem: zbiłam krosna 2 m n 140 cm , naciągnęłam lniane płótno i …. Nałożyłam grunt. Taki ze sklepu, zwykły, bez „gruntowania” płótna roztworem kleju. Ratunku. Czy to już przegrana sprawa, mam zdejmować płótno i naciągać raz jeszcze? Czy może nic się obrazu nie stanie? Wybaczcie moją nieporadność ale spieszylam się i nie wiem czy nie popełniłam błędu takiego, że muszę robić wszystko lub cześć od nowa. Czy może w tych sklepowych gruntach są już jakieś pełniące sklejająca role substancje? Pomocy
krolik
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt, 21 czerwca 2022, 17:37

Postprzez MPietak Śr, 22 czerwca 2022, 07:05

Kupne grunty do podobrazi są wystarczającym podkładem nie wiem jaki użyłaś myślę że gesso. Ja do gruntowania podobrazi używam farby akrylowej jakimi maluje się ściany i to też wystarcza.pierwszy raz trochę rozcieńczoną drugi raz taką jaka jest i do boju
Avatar użytkownika
MPietak
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 4203
Dołączył(a): Cz, 7 stycznia 2010, 15:08

Postprzez Robert C. Śr, 22 czerwca 2022, 13:33

W teorii - porządne gesso powinno skutecznie zastąpić klej kostny , a dobrze wykonana powłoka malarska ( co najmniej 2-3 krotne krycie płótna gessem ) zapewne będzie miała wystarczającą szczelność. Ważny jest również splot płótna - im wyższa gęstość tym lepiej ( dobre płótno lniane przeznaczone na podobrazia zazwyczaj spełnia te warunki ).
Avatar użytkownika
Robert C.
 
Posty: 190
Dołączył(a): Pn, 21 czerwca 2021, 15:32

Postprzez wakai Śr, 22 czerwca 2022, 15:09

jest to pewien problem dla nie wprawionych powinieneś obejrzec
https://youtu.be/eRBxGkfX4bA
powinno pomóc pozdrawiam
Avatar użytkownika
wakai
 
Posty: 856
Dołączył(a): Pt, 27 czerwca 2014, 23:18

Postprzez krolik Pt, 24 czerwca 2022, 20:10

A powiedzcie mi jeszcze, bo zaczęłam malować na takim jakie było, czy jest sens przejechać klejem od tylu obrazu? Bo nawet jakoś tam wszystko jest w miarę Ok ale płótno jest trochę słabo naciągnięte - było fest dobrze gdy nabijała lecz teraz na skutek wiatru itd ono się trochę poluzowała, nie ma fałd ani dramatu ale może gdybym przejechała tym klejem od tylu to to by spełniło swoją role? Bardzodziekuhe wszystkim za odpowiedz, już obejrzę filmik
krolik
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt, 21 czerwca 2022, 17:37

Postprzez Robert C. Pt, 24 czerwca 2022, 20:29

Wrócę jeszcze do gruntowania.W mądrych poradach piszą cyt. "Grunt akrylowy - gesso , możemy stosować na powierzchnię płótna bez wcześniejszego jej przygotowania np. za pomocą klejenia.Wielkim plusem jest to ,że szybko schnie.Co więcej tworzy ono elastyczną powłokę na gruntowanej powierzchni..." - więc jeżeli podobrazie zostało uczciwie potraktowane gessem , to nie powinno być kłopotów.
Twoje obrazy mają spore rozmiary (2 m x 1,4 m), nie wiem czy to są kupne krosna , czy własnej roboty. W kupnych nie ma problemu - naciąg płótna można jeszcze "wyregulować' klinikami na poprzeczkach i w narożnikach.
Avatar użytkownika
Robert C.
 
Posty: 190
Dołączył(a): Pn, 21 czerwca 2021, 15:32

Postprzez krolik Pt, 24 czerwca 2022, 21:00

Kupne. Ja je tylko zbijal. W takim razie dziekuje pięknie!
krolik
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt, 21 czerwca 2022, 17:37

Postprzez Yarik33 Cz, 7 września 2023, 15:10

Dzień dobry!

Nie ma problemu, postaram się Ci pomóc z Twoim problemem. Gruntowanie krosna przed malowaniem jest ważnym krokiem, który pomaga w przygotowaniu powierzchni oraz zapewnia lepszą przyczepność farby.
Yarik33
 
Posty: 1
Dołączył(a): Cz, 7 września 2023, 14:57