Jaka szpachlówka do drewna?

tu pomagamy sobie wzajemnie

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 31 gości

Postprzez muszka111 N, 25 września 2011, 19:10

Jeśli chcesz malować ikonę to i tak prawidłowo jest nakleić na nią płótno...i obojętne jest czy to będzie deska normalna czy klejona...można śmiało malować na płycie MDF...dużo ludzi na niej maluje bo jest tańsza...tylko żeby była co najmniej 1,5 cm gruba...ona dobrze reaguje na zmiany temperatury i wilgoć...nie odkształca się...

a na tej desce co ją potraktowałaś szpachlówką to ja bym przykleiła płótno po uprzednim wyszlifowaniu i przeklejeniu klejem kostnym...namocz płótno (ja tnę ze starej poszewki na poduszkę) namocz w kleju i dobrze rękami przyklej aby nie było pęcherzyków powietrza...na to nakładaj 12 razy lewkas (grunt z kredy szampańskiej i kleju w odpowiednich proporcjach) ale to chyba wiesz... :-*
Avatar użytkownika
muszka111
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 1832
Dołączył(a): Cz, 17 grudnia 2009, 03:13

Postprzez Krakusia N, 25 września 2011, 19:40

Każda nieprzytwierdzona na stałe do sztywnego podłoża deska się wygnie, to tylko kwestia czasu. Suche drewno pracuje i nawet po ścięciu "żyje" łapiąc wilgoć, a poza tym występują w nim naprężenia. Aby temu zapobiec jest jeden tylko sposób: kontrklin. Są dwa rodzaje kontrklinów: na prosto lub na jaskółczy wlot. Czyli z tyłu deski należy wyfrezować otwór w poprzek i wstawić w to miejsce szpongę (lub dwie jak większa) czyli kawałek TWARDEGO drewna, najlepiej dębowego ewentualnie akacjowego. Nie ma innej rady.

A tak na marginesie to kupno naprawdę wysuszonej deski graniczy dzisiaj z cudem. Dobrym sposobem jest kupić znacznie tańsze drewno z rozbiórki starego domu lub podłogi. Tylko trzeba uważać na korniki, (takich unikać) ale na to też jest sposób.
Krakusia
3...
2.
3..

3...
2.
3..
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Śr, 28 października 2009, 19:08
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Jagoda N, 25 września 2011, 21:32

:hmm: ...jeśli chodzi o dobre deski to może spróbuj kupić z tych pod ikony, są we wszystkich prawie wymiarach , oczywiście przez internet i oczywiście nie tanie. Nie wiem , co chcesz malować, dla mnie im więcej sęków i "zaniedbań" na desce , tym bardziej ciekawa i godna uwagi .... ;)
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Postprzez Beata N, 2 października 2011, 20:14

[quote="muszka111"]Jeśli chcesz malować ikonę to i tak prawidłowo jest nakleić na nią płótno...i obojętne jest czy to będzie deska normalna czy klejona...można śmiało malować na płycie MDF..quote]

Można malować bez płótna tylko musi to być deska z jednego kawałka,nie łączona, nie klejone nie lakierowana itp. i tak jak Krakusia napisała - dobrze wysuszona, a kupno takiej deski to nie łatwa sprawa :(

Płyty MDF nie nadają sie do malowania min. ikon bezpośrednio na nich ponieważ zawierają żywice i lakiery, przez co nie są chłonne, dlatego mozna tylko z płótnem a ja chciałam inaczej...Deska, żelatyna,kreda malarska... muszę zacząć od znalezienia odpowiedniej deski :(

Moja deska skończyła na pociągnięciu farbą akrylową. Cieniutka warstwa zakryła jaśniejsze miejsce po szpachli niezasłaniając do końca deski. Musi mnie to zadowolić. Nie dałam rady ręsznie zeszlifować tyle pyłu aby wypełnić ubytki. Ręka juz mnie bolała...Poległam...A nie będę kupować nowej szlifierki...

Jagoda podałabyś adres jakiejś strony z takimi deskami?
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez Jagoda N, 2 października 2011, 21:35

http://www.drewnianerzeczy.republika.pl/
www.artequipment.pl/index.php?p720,desk ... em-26x36cm
Beatko, to strony z deskami do ikon, jest ich dużo, wystarczy wpisać w google "deski do ikon " i wyskoczy Ci dużo propozycji, ja zbieram się do kupna i napisania ikony z prawdziwego zdarzenia, wyzłacanej prawdziwym złotem, ale póki co nie mam czasu, inna praca, ale kiedyś na pewno to zrobię.
Pozdrawiam i życzę udanego zakupu.
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Postprzez Beata N, 2 października 2011, 22:17

Dziękuję bardzo :-* Jutro zajrzę do drewnianerzeczy w pierwszym szusowałam wcześniej ;)
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Poprzednia strona

cron