Stara ramka

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości

Postprzez Ernest Wt, 31 maja 2016, 20:02

Witam .
Nie witam czy w dobrym dziale piszę ten post.Ale chciałbym uzyskać pomoc i wskazówki.Chodzi mi nie o ikonę,a starą ramkę,którą kiedyś gdzieś kupiłem.Jednak sprawa chyba delikatnie przerasta moje zręczności.
Problem jest taki że ramka była w dość kiepskim stanie posiadała kilka ubytków i sporo rys.Jest ona drewniana pokryta gipsem z ornamentem z jakiegoś dziwnego tworzywa,coś jak gips ale twardszy i koloru żółtego.Są też takie malutkie pęknięcia,których nie mogę zaszpachlować bo są zbyt małe,a po położeniu płatka metalu widoczne.
Może ktoś z Państwa wie jak się ich pozbyć.Chciałbym uzyskać gładkość jak powiedzmy pod złocenie na pulmencie.
Czy kilka warstw gruntu klejowego pokryje te ubytki?
Załączniki
20160328_132034.jpg
20160328_132034.jpg (122.2 KiB) Przeglądane 8645 razy
Avatar użytkownika
Ernest
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz, 26 maja 2016, 23:13

Postprzez Jagoda Śr, 1 czerwca 2016, 10:30

....ja bym starała się działać szpachlą na te pęknięcia , tzn. zagipsować , może niekoniecznie gipsem , poszukaj na stronach sklepów plastycznych , są masy na takie ubytki .....a swoja droga to drobne oznaki pęknięć pod złoceniem dodają uroku starej ramce ;)
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Postprzez zephyr7 N, 5 czerwca 2016, 22:04

Odpowiednia szpachla i papierek ścierny to rozwiązanie Twojego problemu!

W pierwszej kolejności, proponowałbym usunąć warstwę starej "pozłoty", żeby odsłonić materiał, z którego wykonana jest rama: drewno lub gips. Będzie to dość długotrwały proces - szlifowania średniej grubości papierem ściernym. Nie trzeba zdzierać tak całkiem, całkiem "do zera", ale materiał ramy musi być widoczny, a rama w dotyku gładziusieńka.

Teraz trzeba nałożyć szpachlę - można próbować położyć np. grunt kredowo klejowy: kle skórny, woda, kreda pozłotnicza. Proporcje znajdziesz w wątku o gruncie do ikon.

Można spróbować położyć stukoleks lub stukollini.

Rama musi mieć jakiś rodzaj gruntu, podkładu, jeśli chcesz złocić na połysk. Pozłocenie na pulmencie jest bardzo trudne (chyba że już coś takiego złociłeś). Prościej zrobić ładny matt: zaszelakować ramkę i położyć mikstion olejny.

W każdym razie, podłoże pod złocenie musi być bez zarzutu: czyli szpachla i papier ścierny w ruch!

powodzenia!
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Postprzez Ernest Śr, 8 czerwca 2016, 18:30

Witam
Nakładam gips do renowacji sztukaterii,jest dość dobry do szlifowania.Grunt zrobiłem z jednej części kleju i 8 cz wody, wyczytałem że musi mieć konsystencję gęstej śmietany.Planuję nałożyć ok 6 -9 warstw gruntu.Co do szlifowania to wyczytałem że można na mokro szmatką polerować,a pozłotnicy używają pumeksu ma też różne stopnie granulacji lub szkielet jakiegoś żyjątka morskiego.Ja pozostanę na razie przy papierze ściernym.Potem szelak i złoto na mixton kupiłem taki 15 minutowy.
Na razie nie kończąca się zabawa ze szlifowaniem mnie czeka.
Avatar użytkownika
Ernest
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz, 26 maja 2016, 23:13

Postprzez zephyr7 Śr, 8 czerwca 2016, 18:52

To dobrze, że posłuchałeś głosu rozsądku :D

Tak, tylko papierem ściernym - jak małe zadrapania to od 800-tki wzwyż.

Siłę zaprawy kredowo-klejowej dobierz do wytrzymałości ramki:

1:6 ją powygina, albo połamie

może spróbuj 1:12 jak ramka jest słaba

1 część kleju, 10-12 części wody - zostawić do napęcznienia

potem wsypać kredy, aż przestanie tonąć. Wymieszać, przecedzić - odstawić na chwilę.

Szelak najlepiej nakładać co kilka godzin - aż poprzednia warstwa bardzo dobrze wyschnie.

Szlifować najlepiej na drugi dzień.

Mikstion (lefranc 3h) można rozrzedzić benzyną lakową i kłaść w ten sposób: jednego dnia kładziemy cienką warstwę i zostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Drugiego i trzeciego to samo. Potem zwilżamy taką "landrynę" szmatką z benzyną i kładziemy złoto.

Być może łatwiejszy jest sposób złocenia na jedną warstwę - kładziemy, czekamy ok. 3h i złocimy.

Szlagmetal słabo łapie na mikstion - złoto zawsze się przyklei.
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Postprzez Ernest Śr, 8 czerwca 2016, 21:02

Dzięki za wskazówki.Grunt zrobię raz jeszcze,bo może kredy za mało dałem.
Mam pytanie ten grunt czasem nie jest jak szpachla ?Tzn czy pokryje drobne ryski?
Avatar użytkownika
Ernest
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz, 26 maja 2016, 23:13

Postprzez zephyr7 Śr, 8 czerwca 2016, 21:25

Nie, grunt nie działa jak szpachla - czemu innemu służy.

Można go używać jak szpachli, ale wówczas trzeba więcej kredy - i trzeba nakładać go kartą/szpachlą, itp.

Kolejna warstwa gruntu wchłania się w poprzednią - i często jest tak, że ubytek, który wydawał się zaszpachlowany staje się widoczny...

Też niezbyt dobrym pomysłem jest łączenie szpachli akrylowej z gruntem kredowo-klejowym - ale wiele osób tak robi i jest zadowolona z efektu.

Szpachla wyrównuje ubytki, a grunt pokrywa wszystko aby stworzyć gładką powierzchnię pod złocenie.
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Postprzez Ernest Śr, 8 czerwca 2016, 22:21

Ok dzięki wielkie za rady i wskazówki.
Pozostaje brać się do roboty :dance:
Avatar użytkownika
Ernest
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz, 26 maja 2016, 23:13

Postprzez Ernest Pn, 13 czerwca 2016, 21:44

Z braku czasu ramka będzie musiała poczekać w kolejce.Brak mi już do niej cierpliwości .Jednak mam do Ciebie jeszcze jedno pytanko widzę że posiadasz spore doświadczenie.
Ta ramka jest drewniana i pokryta gipsem,a ornament jest z jakiegoś innego materiału.Czemu niezbyt dobrym pomysłem jest łączenie gruntu kredowo klejowego z gipsem? Może zamiast szpachli gipsowej użyć masy papierowej z klejem i kredą do szpachlowania.Też znalazłem gdzieś taki przepis.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Ernest
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz, 26 maja 2016, 23:13